אבחון קשב וריכוז - כמה דברים שכדאי לדעת

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > אבחון קשב וריכוז - כמה דברים שכדאי לדעת

אבחון להפרעות קשב וריכוז: כך הכל התחיל

אז איך הגעתם למצב שאתם צריכים לפנות אל נתיב של אבחון קשב וריכוז? במרבית המקרים, הילדים מגיעים אל האבחון לאחר המלצה חמה שניתנה מהמחנכת של הילד או מהיועצת בבית ספר. ילדים הסובלים מהפרעת הקשב והריכוז הם ילדים שקשה להם מאד להתמיד במטלות השונות, ישנם מקרים בהם הם אינם מעורבים חברתית והתחושה הכללית היא שהם מעט מרחפים ולא ממוקדים בנדרש. כך, לא אחת הצוות החינוכי מבחין כי התנהגותם יכולה להתפרש כהפרעת קשב וריכוז ובהתאם מגיעות המלצות אל ההורים בדבר אבחון.

מצד שני, ישנם גם ההורים שלעתים מעירים את תשומת הלב של הצוות החינוכי תוך בקשה לקבל מענה מדוע הילד אינו מצליח במבחנים והעבודות ומדוע החוויה שלו מהלימודים אינה חוויה טובה. אבחון קשב וריכוז המתבצע על ידי צוות מקצועי יכול לאשר או לבטל את הימצאותה של הפרעת קשב וריכוז אצל ילדכם. איך מתבצע אבחון שכזה? שימו לב:

 

מהלך האבחון: על כמה סימפטומים עונה הילד שלכם?

מטרת האבחון כמובן היא להבין האם ילדכם אכן סובל מהפרעת הקשב והריכוז. באבחון זה, ישנם שני סוגים שונים אפשריים של הפרעת הקשב: הסוג הראשון הוא ה-add, ואילו הסוג השני הוא ה-Adhd, שהינה הפרעת הקשב שאליה מצטרפת גם התנהגות היפר-אקטיבית של הילד. לכל הפרעת קשב ישנם קווים מאפיינים, כך שלאורך האבחון יהיה ניסיון להבין האם התנהגותו של ילדכם חופפת לאותם הסימפטומים. על מנת שילדכם יהיו מוגדר כסובל מהפרעת הקשב והריכוז, על המאבחן לאתר לפחות שישה סימפטומים המאפיינים את התנהגותו ואת הפרעת הקשב והריכוז.

 

לילד יש הפרעת קשב וריכוז – מה עושים עכשיו?

איך עליכם להגיב לאבחנה כי ילדכם אכן סובל מהפרעת קשב וריכוז? לא מעט הורים מגיבים אל תוצאות האבחון בצורה קשה, זאת מאחר ולאורך כל התהליך התחושה היא כאילו והילד סובל ממחלה חשוכת מרפא: החל משלב האבחון, דרך הטיפול המוצעת ועד להצמדת התווית אל הילד ככזה הסובל מהפרעה שלא כל הילדים סובלים ממנה. דעו כי ילדכם אינו סובל ממחלה, אלא מהפרעה שניתן לטפל בה.

במרבית המקרים, הילדים הסובלים מהפרעת הקשב והריכוז "מטופלים" בה באמצעות כדור הריטלין או הקונצרטה. ביקורת חריפה נמתחה לא אחת על כדורים אלו – מה שהביא למודעות גבוהה מאד בקרב ההורים המתעקשים לקבל את העובדה כי זו דרך הטיפול היחידה המוצעת להם.

 

האם חייבים לקבל את המלצות המאבחנים?

המון פעמים המאבחנים אכן ימליצו על מרשם לכדורי הקונצרטה והריטלין, תוך שמשקפים בפני ההורים כי זו דרך הטיפול וכי ישנם המון ילדים המטופלים בצורה כזו. הורים יקרים, הרצון שלכם למנוע מילדכם לקחת בכל בוקר כדור מובן לגמרי. ב"תפנית" אנחנו מעניקים לילדים שלכם כלים מעשיים שהם אלו שיסייעו להם והם אלו שיהפכו את היכולת הנמוכה להקשיב ולהתרכז ליכולת גבוהה יותר. רגע לפני שגם אתם מקבלים את המרשם ומתרגמים אותו לנטילת כדורים בכל יום, דעו כי ישנה דרך אחרת – דרך הוליסטית, אישית ומשמעותית ביותר שיכולה לעזור ליקר לכם מכל.

 

ישנה חלופה לריטלין: טיפול טבעי ללא כל תרופות!

ילדים הנוטלים ריטלין הם ילדים שהופכים אפתים, הם חשים בחוסר תיאבון ומאבדים כל חיוניות. אפשר לומר ללא כל ספק כי הכדור שולט בהם והם נתונים לחסד מצידו: כל עוד הוא משפיע, הם יהיו קשובים ומרוכזים. בעת שהוא מפסיק להשפיע, הם חוזרים לסבול מהיכולת הנמוכה להקשיב ולהתרכז. ב"תפנית" אנחנו מעניקים לילד שלכם כלים שדרכם הוא יוכל לבחור בכוחות עצמו להקשיב ולהתרכז, מבלי שתהיה לו כל תלות בכדור או במידת ההשפעה שלו. טיפול טבעי הוא טיפול בריא, טיפול שמניב תוצאות וטיפול שישמור על חיוניות ילדכם לאורך כל התהליך!

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות