איך מאבחנים אצל ילדים הפרעת הקשב והריכוז

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > איך מאבחנים אצל ילדים הפרעת הקשב והריכוז

אחת השאלות הפופלאריות ביותר המגיעות מכיוון ההורים היא איך מאבחנים אצל הילדים את הפרעת הקשב והריכוז. שמעתם על ילדים של החברים הסובלים מההפרעה המדוברת, כותרות העיתונים מדווחות על מספר הנוסק משנה לשנה של ילדים מאובחנים וגם הילד של החבר הכי טוב שלכם אובחן וכעת הוא נוטל תרופות. איך ניתן לבצע אבחון הפרעת קשב וריכוז? על מנת לאבחן או לשלול את הימצאות ההפרעה, חייב להתבצע אבחון מקצועי המתבצע על ידי גורמים מוסמכים בלבד. ב"תפנית", אנחנו מאמינים כי גם במקרים בהם ילדכם אובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, ניתן לשנות את רמת היכולת שלו גם מבלי להסתייע בחסדיהם של כדורים שונים.

הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים

 

איך קרה והגעתם לאבחון הפרעת קשב וריכוז?

אז איך מלכתחילה הגעתם אל האבחון? ישנם הורים ששמים לב בעצמם כי התנהגותו של הילד הינה שונה מהתנהגותם של חבריו: הוא מאד תזזיתי, הוא לא מצליח להתרכז בשיח, בסיטואציות חברתיות הוא לא לוקח חלק פעיל מאחר והוא נודד במחשבות וקשה לו מאד להתמיד במשימות שהוא מקבל בבית הספר. לצד ההורים שמבחינים בעצמם בהפרעת הקשב, לרוב תשומת הלב מופנית דווקא מכיוון המסגרות החינוכיות. כך, לא אחת, ישנם הורים שהתבקשו להיפגש עם המחנך או היועץ על מנת לחשוב מה ניתן לעשות כדי להקל את שגרת יומו של הילד.

 

מה קורה אחרי האבחון?

אבחון הפרעת קשב וריכוז הוא אבחון חשוב וחיוני, דרכו ניתן לשלול או לקבוע את הפרעת הקשב והריכוז. על מנת שילדכם אכן יוגדר ככזה הסובל מההפרעה, ישנם מספר פרמטרים וסימפטומים שצריך לעמוד בהם – בשישה לפחות. במידה וילדכם אכן ענה על הסימפטומים, הוא יוגדר כסובל מהפרעת הקשב והריכוז. האבחון לכשעצמו יכול מאד לסייע על מנת לדעת את מצב הילד, אך מה שקורה בפועל הוא שהמענה הניתן לילדים המאובחנים הוא מענה שעושה הרבה דברים, אך לא בטוח שהוא פותר את הבעיה.

כיום, יותר ויותר הורים הבינו את ההשפעות של הכדורים השונים כדוגמת קונצטרה ורטלין, וכיום המגמה היא לחפש  טיפול טבעי-התנהגותי שיוביל את הילד לתוצאות, תוך שהחיוניות שלו תישמר. רגע לפני שאתם דבקים במרשם שניתן לכם, דעו כי אנחנו יכולים לטפל בילדכם בצורה אחרת, בדרך הוליסטית, אישית וכזו המותאמת במאת האחוזים לילדכם.


 

היכולת להקשיב ולהתרכז – ניתן לשקם אותה?

חשוב לדעת כי הקשבה וריכוז הם יכולות. מה המשמעות? שכפי שניתן לשפר את היכולת בשיעורי הספורט או בשיעורי המוסיקה באמצעות תרגול נכון, כך גם ניתן לשפר את היכולת להתרכז ולהקשיב. כדורי הרטלין והקונצטרה למעשה נותנים מענה קצר לכמה שעות בלבד, תוך שהילד מפתח תלות מסוימת בכדור: כל עוד הוא נוטל את הכדור, התנהגותו לכאורה תקינה. בעת שהשפעת הכדור תמה, הילד שב להיות לא מרוכז ולא קשוב. ב"תפנית" אנחנו מעניקים כלים דרכם הילד לא יצטרך להיות תלוי בשום דבר חיצוני! ישנה יכולת גבוהה לריכוז, יכולת בינונית ויכולת נמוכה. במידה וילדכם סובל מיכולת בינונית או נמוכה, לנו יש את הכלים המתאימים לשפר ולשקם את היכולת.

טיפול בקשב וריכוז

 

הטיפול הלא טבעי: ריטלין

אז מצד אחד, ישנו הטיפול הלא הטבעי המוכר לרבים והוא הרטלין. כדור זה הופך את הילד אומנם לקשוב ומרוכז, אך הטיפול אינו יסודי, אישי וכזה הנוגע בבעיית השורש של הילד תוך ניסיון להבין מה פוגם ביכולת שלו להקשיב ולהתרכז. מענה תרופתי ניתן בעת שישנה מחלה, אך הפרעת קשב וריכוז אינה מחלה, אלא הפרעה! אין כל סיבה להזין את גוף הילד בכדורים בעת שניתן לדבוק בהליך טבעי ומותאם לילדכם. ב"תפנית" פיתחנו שיטה ייחודית המבוססת על תרגילים שיובילו את ילדכם להישגים ויאפשרו גם לו ליהנות מרמה גבוהה של קשב וריכוז.

 

הטיפול טבעי ללא כדורים

הטיפול שאנו מציעים הינו טיפול שעתיד לגעת גם במישור הלימודי, גם במישור החברתי וגם בהתנהגותו של הילד בתא המשפחתי. אנו מאמינים כי לכם, ההורים, יש חלק משמעותי בתהליך ועל כן אתם חלק בלתי נפרד בדרך לשקם את היכולות של הילד. במידה וילדכם אכן עבר אבחון שעלה על כך שילדכם מתקשה בקשב וריכוז, לנו יש את התכנית המתאימה עבורו שתסייע לו ותעניק לו כלים פרקטים להשקיט קולות חיצוניים, להתעלם מגירויים שונים ולהתמקד במטרה הניצבת אל מול עייניו. קשב וריכוז הם יכולות, ויכולת ניתן לשקם ולשפר!

טיפול טבעי בקשב וריכוז


 

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות