בעיות קשב וריכוז - כיצד לזהות את הבעיה

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > בעיות קשב וריכוז - כיצד לזהות את הבעיה

כשאתם שומעים על ילד הסובל מבעיות של קשב וריכוז, אתם מאמינים לבטח כי הבעיה היא אצל הילד. אנחנו ב"תפנית" מאמינים אחרת! בישראל, בכל שנה מאובחנים עוד ועוד ילדים הסובלים מהבעיה המוכרת ומספר הילדים הנוטלים תרופות נמצא בנסיקה משנה לשנה. בעוד ישנם אלו הסבורים כי הבעיה היא אצל הילדים ועל כן הם אלו הנדרשים לקבל טיפול תרופתי בדמות ריטלין או כדורים אחרים, אנחנו דבקים בכך שהבעיה היא אינה אצל הילדים – אלא הבעיה היא בחינוך המגיע מהמסגרות החינוכיות ומהורי הילדים.

 

איך אנחנו רואים את בעיית הקשב והריכוז?

על פי השפה המקצועית, הפרעת הקשב והריכוז הינה ADD, בעוד הפרעת קשב וריכוז ביחד עם היפר-אקטיביות הינה ADHD. לעתים נדמה כי בעיית הקשב והריכוז היא מחלה של ממש – מחלה שעל מנת לרפא אותה יש לקחת כדורים על בסיס יומי. חשוב להבין כבר בשלב זה כי בעיות הקשב והריכוז אינן בשום פנים ואופן מחלה, אלא הפרעה. הורים יקרים, ילדכם לא סובל ממחלה, אלא הוא מתנהג בהתאם למצבו הנוכחי בחיים, כאשר המצב הינו תוצר של סיבות שורש שונות שתפקידנו לאתר, לאפיין ולהעניק להן מענה איכותי שיעלה את ילדכם בסופו של דבר על דרך המלך.

לא סביר כי כל בעיה התנהגותית של ילדכם או של כל ילד אחר, תתוייג במהירות ובקלות בלתי נתפסת כהפרעת קשב וריכוז. אנחנו ב"תפנית" בטוחים כי הכל מתחיל בחינוך – כך שהליך חינוכי איכותי יוביל לכך שהילדים לא יסבלו מבעיות רגשיות שונות. המשמעות היא שילדים לא יצטרכו לסבול מהתוויות השונות המודבקות אליהם, תוויות שבמידה רבה מעכבות את מציאת הפתרון למצבם הנוכחי.

 

הצמדת התווית כמעכבת את מציאת הפתרון

ילדים אשר "זוכים" לקבל את תווית הפרעת הקשב והריכוז במידה רבה מוותרים לעצמם – זאת מאחר והם סובלים מהפרעה שמקבלת מענה תרופתי. אותם ילדים שמאובחנים כסובלים מ-ADD או מ ADHD, מקבלים הקלות שונות גם בבית וגם בבית הספר, כך שהם לומדים לקבל עצמם ככאלו הזכאים להקלות – מה שמביא המון פעמים לכך שהם מקטינים עצמם.

הכדורים שהילדים נוטלים לאחר האבחון שניתן להם, הופכים אותם לא אחת לאדישים, צייתנים וחסרי-חיוניות – כל מה שילדים לא צריכים להיות. אנחנו מעניקים מענה בדמות טיפול התנהגותי המותאם באופן אישי לילדכם! התפקיד המשותף של הורי הילד ושל הצוות החינוכי הוא להעניק לילד כלים שיאפשרו לו להיות האדון הבלעדי על ההחלטות שלו, התגובות שלו וההתנהגות שלו, ועל זה אנחנו נעבוד.

 

מה אנחנו מאמינים שצריך לעשות?

קשב וריכוז הן יכולות! כמו שישנן יכולות ברמות שונות לכל ילד בהתאם לכישוריו, גם לקשב ולריכוז ישנן רמות שונות – יכולת גבוהה, יכולת בינונית ויכולת נמוכה. בכדי לשפר את רמות הריכוז וההקשבה, עלינו לעבוד עם ילדכם על יכולות הבחירה שלו, זאת מאחר ואנו מאמינים כי שלב הבחירה הינו השלב המשמעותי בדרך לשיפור יכולות הריכוז וההקשבה.

מאחר וקשב וריכוז הן יכולות, אין כל צורך להזין את גוף הילדים בתרופות, אלא לעבוד איתם על היכולת הזו. תכנית העבודה שאנו נתאים לילדכם היא תכנית המותאמת לסיבת השירות שאיתרנו ובה יהיו מעורבים גם הילד, גם אתם, ההורים וגם הצוות החינוכי במסגרת החינוכית בה נמצא ילדכם.

מיומנות של קשב וריכוז היא מיומנות שחשוב ורצוי להעניק לה תשומת לב ולטפל בה, ועל כן אנו מתאימים לילדכם סט של תרגילים שיכולים לשפר את היכולת. באמצעות התרגילים המוצעים דרכנו, יוכלו הילדים ללמוד לשלט בקשב ובריכוז תוך התעלמות מהסחות שונות.

 

השיטה שלנו והעבודה שלנו עם הילדים

בעוד הכדורים השונים שמטרתם לסייע לילדים בהפרעת הקשב והריכוז הינם כדורים זהים הניתנים לכל הילדים באשר הם, המענה שאנחנו נותנים הוא פרטני, אישי ומותאם במאת האחוזים לילדכם על סמך סיבות השורש שאיתרנו באמצעות שאלונים שונים. העבודה שלנו עם היקרים לכם מכל היא עבודה שמטרתה לשקם ולשפר את המיומנויות החסרות של הילדים.

התכניות המוצעות דרכנו מסייעות במגוון רחב של מישורים וכוללות את שיפור הקשב והריכוז של הילדים, טיפול בבעיות רגשיות שונות, שיפור התנהגות ושיפור יכולת הלמידה. היעד שהצבנו לעצמנו הוא לראות את החינוך כדרך חיים – חינוך שיוביל לכך שתחומים רבים בחייו של הילד יוכתרו כהצלחה גדולה.

 

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות