הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים

בסופו של דבר, הפרעות הקשב והריכוז מדברות על יכולת – היכולת להקשיב ולהתרכז. מאחר ומדובר על יכולת, היא מאופיינת בכמה דרגות שונות: ישנם אלו הנהנים מיכולת גבוהה של ריכוז והקשבה, אלו שהיכולת שלהם הינה בינונית ואלו שהיכולת שלהם נמוכה מאד. ב"תפנית", האמונה שלנו היא שהרמה הבינונית או הנמוכה של הקשב והריכוז המאפיינת את ילדכם, אינה מחלה חשוכת מרפא או גזרה שעליכם להשלים איתה. לא מדובר על מחלה, אלא על יכולת: יכולת אפשר לשקם ולשפר, גם כשמדובר על הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים! המענה שאנו נעניק לילד היקר לכם מכל יגיע בדמות תכנית התנהגותית שתעניק לו את הכלים והמיומנות המתאימה לפתח את היכולת להקשיב ולהתרכז.

 

הפרעה או מחלה?

המון פעמים נוצר בלבול שחשוב להבהיר אותו כבר בשלב זה – גם עבורכם ההורים וגם עבור הילד: הפרעת הקשב והריכוז מעולם לא הייתה וגם לא תהיה מחלה, אלא הפרעה. איך מגדירים מחלה? ככזו שיש לה תסמיני גוף ברורים. המחלה היא כשל גופני שניתן לעלות עליו בבדיקות שונות הנערכות על ידי צוות רפואי. כך לדוגמא, מחלת הסכרת: במידה ויערכו סט בדיקות אצל מטופל, המחלה תשתקף בבדיקות ולכן היא מחלה והיא תקבל מענה תרופתי ראוי.

 

מנגד, להפרעה, כמו הפרעת הקשב והריכוז, אין תסמינים פיסיים ולכן גם לא ניתן להוכיח את ההפרעה בצורה מדעית. אם כן, מה היא הפרעה? הפרעה היא ביטוי המשתקף בהתנהגותו של אדם, התנהגות כזו המפריעה לתפקוד תקין-יום יומי של הפרט. ב"תפנית" אנו מוצאים חשיבות רבה בהבנת ההבדל שבין מחלה להפרעה, זאת על מנת לשקף לילדים שאינם חולים בדבר, אלא סובלים מהפרעה זמנית שניתן לטפל בה.

 

סוגי הפרעות הקשב והריכוז אצל ילדים

הפרעת הקשב והריכוז נשמעת כמו משהו גדול ומאיים, אך בפועל תחת הגדרה זו נכנסות שתי הפרעות שחשוב שתכירו: הפרעת הקשב והריכוז הידועה בשם Add, והפרעת הקשב והריכוז עם היפראקטיביות המוכרת כ-adhd. לכל אחת מההפרעות ישנם סימפטומים שונים שלפיהם מגדירים או שוללים את הימצאותה של ההפרעה, כאשר על מנת שהילד יהיה מאובחן כסובל מהפרעה שכזו, עליו לענות על לפחות 6 סימפטומים מכל אלו הנכללים ברשימה.

 

איך היו מטפלים עד היום?

נדמה כי במסגרות החינוכיות ישנה תמימות דעים לגבי דרך הטיפול בהפרעות הקשב והריכוז אצל ילדים: ראשית, שולחים את ההורים ביחד עם הילדים לאבחון שמטרתו לאבחן או לשלול את הפרעת הקשב והריכוז, ולאחר מכן, במידה והילד אכן אובחן כסובל מההפרעה, הוא מקבל מרשם לכדורי הקונצרטה או הריטלין. מה שקורה במקרים שכאלו, מעבר לכך שלא מטפלים בבעיה השורשית, הוא שמצמידים לילד טייטל חדש: "אתה סובל מהפרעת קשב וריכוז". הצמדת התווית הזו גורמת לחוסר ביטחון רב אצל הילדים, הם מרגישים שונים בהשוואה לחבריהם, הם מוותרים לעצמם בגלל שהם סובלים מהפרעה והם הופכים להיות צייתנים ואדישים במקום ילדים חיוניים ושמחים.

 

איך אנחנו מטפלים?

המטרה שלנו ב"תפנית" היא להעניק מענה איכותי לתופעה הנקראת "הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים". אצלנו אין כל שימוש בתרופה, אלא אנחנו דבקים בכך שישנו מענה טבעי-התנהגותי יעיל. בעוד הכדורים שנותנים לילדים לא יודעים להבחין בין ילד לילד, אנחנו דווקא כן יודעים: כל ילד עבורנו הוא עולם ומלואו וכך אנחנו בונים את הטיפול – על פי הצרכים של הילד, התנהגותו והיכולת שלו להתרכז ולהקשיב. שיטת הטיפול שלנו הינה הוליסטית והיא מקיפה את כל עולמותיו של הילד. אנו מעניקים כלים פרקטיים להתמודדותו של הילד גם בבית הספר וגם בבית.

 

ריטלין? Out! תרגול? In!

השיטה שלנו הינה שיטה התנהגותית, כזו שתפגיש את הילדים עם דרך אחרת – דרך שאינה כוללת כדורים בכל בוקר, הצמדת תווית שהם נבוכים ממנה או תחושת אי הצלחה. המפגש שלנו עם ילדכם יתחיל בתשאול משותף שלכם איתו, כאשר המטרה שלנו היא להכיר אתכם. ככל שההיכרות תהיה טובה יותר, כך נוכל להתאים תכנית טובה יותר ומתאימה יותר. אנו נבסס את התכנית על מספר תרגילים כאשר תפקידם לשפר את בעיית הפרעת קשב וריכוז אצל ילדים. ביחד עם ילדכם, נלמד כי ניתן להשקיט קולות רקע ולהתרכז מבלי להיות קשובים להפרעות והגירויים המצויים סביב. כמו כן, נעניק לילדים כלים באמצעותם הם ילמדו להקשיב לאנשים אחרים.


 

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות