הפרעות קשב וריכוז - הפרעה שכולם שמעו עליה

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > הפרעות קשב וריכוז - הפרעה שכולם שמעו עליה

אם אתם הורים לילדים וגם אם לא, לבטח גם אתם שמעתם לא אחת על הפרעות הקשב והריכוז: החל משיחות עם השכנים, דרך ידיעות בעיתונים ועד הצהרות כי מצאו את התרופה המושלמת שתטפל בהפרעה. המציאות כיום היא שאחוז גדול מילדי ישראל ומהילדים בעולם המערבי, מאובחנים באותה הפרעה שכולם שמעו עליה, אך לא כולם מכירים אותה לעומק.

קשב וריכוז היא אכן הפרעה

ראשית, חשוב לציין כבר בשלב זה כי מאחר ולהפרעה אין שום עדות פיסית, לא ניתן לתמוך אותה בהוכחות מדעיות ועל כן היא נחשבת כהפרע ולא כמחלה. אם כן, מה זו הפרעה? הפרעות מסוג הקשב והריכוז הן בסופו של דבר ביטוי התנהוגתי שמקשות על תפקוד יום יומי – גם של ילדים וגם של אנשים בוגרים יותר. חשוב תחילה להבין כי במידה והילד שלכם אובחן ככזה הסובל מהפרעה של קשב וריכוז, דעו כי הוא אינו סובל ממחלה.

אם כן, ממה סובל ילדכם? כיום, אתם עדים להתנהגות של ילדכם שמפרה את שלוותו וגורמת לו להתנהג בצורה שמקשה על ניהול סדר היום שלו בצורה תקינה – גם במישור הלימודי וגם במישור החברתי. אתה התנהגות יכולה לנבוע ממספר סיבות שונות ועל כן מניפת הפתרונות הינה נרחבת ומשתנה בהתאם לסיבה. הפרעות הקשב והריכוז על פי השפה המקצועית מכונות כ-ADD. לצד הפרעות אלו, ישנה גם הפרעת הקשב והריכוז אליה משודכת גם התנהגות היפר-אקטיבית והיא נקראת כבר ADHD.

 

הצמדת תווית כמכשול בדרך לפתרון המצב

נדמה כי אדם נוהג להתנהג באופן שבו הוא מגדיר את עצמו ובאופן בו החברה מגדירה אותו. המשמעות היא שבעת שהילד שלכם יאובחן כסובל מהפרעה מסוימת, הוא יהיה מודע להפרעה ויתנהג בהתאם. המכשול הגדול הוא שילדים נוטים להגדיר את עצמם כבר בשנות חייהם הראשונות, ואותה הגדרה מלווה אותם הלאה אל המשך החיים הבוגרים שלהם.

 

בעת שהילד היקר לכם אובחן ככזה הסובל מהפרעת קשב וריכוז, לא אחת הוא מנצל את התיוג הזה וכך הוא מקל על עצמו ומתרץ התנהגויות שונות ותוצאות שונות בעובדה כי הוא סובל מהפרעה זו. יחד עם זאת, הילדים מפתחים תלות בטיפול התרופתי הניתן להם - הרי הם למדו להבין שזה המענה היחיד שהם יכולים לקבל.  המציאות כיום היא שלא רק הילדים דבקים בכדור ומבקשים לנטול אותו על מנת להקל על יומם, אלא לא אחת אלו גם המורים הפונים אל ההורים בשאלה האם הילד לקח היום כדור, זאת בעקבות התנהגות חריגה שנצפתה ביום הלימודים.

 

אנחנו ב"תפנית" מאמינים כי ילד חיוני הוא ילד שמח, ילד קופץ משמחה וילד שמאתגר את עצמו מבחינה פיסית. בפועל, לא אחת מצופה מהילדים להיות ישובים וצייתנים אל מול הצוות החינוכי. על פי ה"אני מאמין" שלנו, תפקידם של ההורים ושל הצוות החינוכי גם יחד הוא לעצב את את התנהגותו של הילד ולהעניק לו כלים שיאפשרו לו להתמודד עם התנהגויות ותגובות שונות.

 

סיבות ופתרונות

הנטייה הטבעית היא לנסות ולהבין מה הסיבות שהביאו לכך שהילד סובל מהפרעות של קשב וריכוז. על מנת להבין את הסיבות, חשוב להבין ראשית מה פירוש צמד המילים "קשב וריכוז": היכולת למקד את החושים לעבר גירוי שנבחר על ידי האדם".

 

אם כן, על מנת לשפר את יכולות ההקשבה והריכוז, צריך לבחור – צריך לרצות. על כן, ברור כי בעת שהילד יבחר שלא להקשיב ולהתרכז, יצופו בעיות שונות הנקשרות עם ריכוז וקשב. על כן, אנו מאמינים כי המפתח הוא לעבוד עם הילד על יכולות הבחירה שלו ובהתאם לפתח מיומנות של ריכוז והקשבה. כמו שישנן רמות שונות ליכולת גופנית או רמות שונות לתפיסת שפה חדשה, דומה הדבר עם הקשב והריכוז:

יכולת גבוהה הינה יכולת המשקפת את היכולת של הילד להתרכז ולהתעניין גם בתחומים שאינם מעניינים אותו, כאשר המטרה היא זו החשובה ועל כן הוא בוחר להתרכז גם בנושאים או תחומים שאינם קרובים ללבו. יכולת בינונית היא יכולת המשקפת ריכוז והקשבה אך ורק בתחומים המעניינים את הילד. המשמעות היא שהילד יצליח למקד את כל חושיו בכל הנושאים הקרובים ללבו. הרמה הנמוכה אם כן משקפת מצבו שבו הילד לא מצליח להתרכז בדבר, גם בדברים שלכאורה הוא מוצא בהם עניין.


 

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות