הפרעת קשב וריכוז - ההבדל בין מחלה להפרעה

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > הפרעת קשב וריכוז - ההבדל בין מחלה להפרעה

במידה הרבה, הילדים שלכם יהיו מה שתלמדו אותם שהם: אם תאמרו לילדכם שהוא ילד טוב, הוא אכן ירגיש ראוי וילד טוב, אך אם תגידו לו שהוא ילד רע, זה מה שהוא יאמין שהוא. בעוד לכם יש שליטה על חינוך הילדים, חלק נכבד מהחינוך שהם מקבלים מוענק להם במסגרות החינוכיות השונות – החל מגני הילדים ועד בתי הספר. כך, לא אחת קורה כי הילדים נשלחים לאבחונים שמטרתם לאבחן ולעתים גם לשלול את הימצאותה של הפרעת קשב וריכוז. כל עוד ילדכם לא אובחן כסובל מההפרעה, הכל בסדר. מה קורה בעת שהוא מאובחן ככזה? מוצמדת אליו תווית שבמידה רבה מעצבת אותו, תוך שהוא מבין כי הוא שונה וסובל מהפרעה. ב"תפנית" אנחנו לא מאמינים בתווית, אלא בטיפול התנהגותי ממוקד ויעיל.

 

הילד שלכם לא חולה במחלה

התווית המוצמדת לילדים הסובלים מהפרעת הקשב והריכוז היא תווית בעייתית מאד. בעוד ישנם אנשים החולים במחלה פיסית ועל כן מגדירים אותם כחולים במחלת X, כך גם מתייגים את הילדים בעלי הפרעת הקשב והריכוז – כאילו והם חולים במחלה. לא רק שמתייגים אותם ככאלו, אלא גם מעניקים להם טיפול תרופתי כאילו והם היו חולים. הורים יקרים, כדאי שתדעו כבר בשלב זה, כי הילד שלכם אינו חולה במחלה, ובטח שלא במחלה חשוכת מרפא. לא במקרה הפרעת הקשב והריכוז נקראת הפרעה, זאת מאחר ואכן מדובר על הפרעה. אנחנו נוכל לשקם את היכולת של ילדכם ולקדם אותו אל עבר הישגים יפים גם במישור הלימודי וגם במישור החברתי.

 

קשב וריכוז: בסופו של דבר מדובר על יכולת

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה שניתן לטפל בה. ההבדל בין מחלה ובין הפרעה הוא שלמחלה ישנם סממנים פיסיים, בעוד הפרעה מאופיינת בהתנהגויות שונות. דעו כי היכולת להקשיב ולהתרכז אינה מתנה שנולדים איתה, אלא יכולת שניתן לשקם ולשפר אותה. נסו לחשוב על אנשים בעלי יכולות גופניות מרשימות: הם מתאמנים בתכנית אימונים, דבקים בתפריט בריא ומגדירים לעצמם מטרות. זה מה שאנחנו ב"תפנית" עושים על מנת לשפר את יכולת הקשב והריכוז של ילדכם: אנחנו נאמן אותם, נבנה תרגילים המיועדים להם ונציב מטרות כדי שנוכל לקצור את הפירות וליהנות מההישגים כשיגיעו. גם אם ילדכם סובל מרמה נמוכה מאד של קשב וריכוז, ניתן באופן חד משמעי לשפר את היכולת שלו.

 

נבחין בין שני סוגים של הפרעת הקשב

אז מה היא הפרעת קשב וריכוז? הכותרת הגדולה נשמעת מעט מאיימת, אך בסופו של דבר היא מגלמת בתוכה 2 סוגים שונים של הפרעות קשב: ההפרעה הראשונה היא הפרעת הקשב והריכוז המוכרת גם כ-ADD. הפרעת הקשב השניה שניתן לאבחן אותה היא ה-ADHD, שהיא הפרעת הקשב והריכוז שמי שמאובחן בה סובל גם מהתנהגות היפר-אקטיבית. על מנת לאבחן את הילדים, על המאבחן לזהות סימפטומים שונים החופפים את הקווים לדמותה של הפרעת הקשב. בכדי להגדיר את הילד כסובל מהפרעת קשב וריכוז, עליו לענות על שישה מתוך תשעת הסימפטומים השונים.

 

הנתונים: מספר הילדים המאובחנים עולה בכל שנה

קשה להתעלם מהנתונים ולנסות להבין במי הבעיה: בילדים או במערכת החינוך? אנחנו ב"תפנית" מאמינים כי מערכת החינוך יכולה לעשות יותר, ובמקום ללמד את הילדים חומר לימודי, עליה ללמד את הילדים איך ללמוד. המון פעמים הבעיה נעוצה בכך שהילדים לא מקבלים כלים מתאימים להתמודדות במסגרת הלימודית. המציאות כיום היא שיותר ויותר ילדים בכל שנה מאובחנים כסובלים מהפרעת הקשב, מה שיוצר מעגל קסמים שכזה: הילדים מאובחנים, מוצמדת אליהם תווית שלא מסייעת להם אלא בעיקר מקטינה אותם, הם מקבלים כדורים בעלי תופעות לוואי והבעיה לעולם לא נפתרת. ב"תפנית", אנחנו מאמינים בדרך אחרת לגמרי!

 

טיפול בריטלין אל מול טיפול טבעי

הביקורת החריפה שנמתחה על כדור הריטלין נמתחה שלא במקרה. לאחר נטילת הכדורים, מדווחים המון ילדים על תופעות לוואי חמורות מאד בדמות קצב לב מהיר, חוסר תיאבון, אדישות וחוסר חיוניות. ב"תפנית" אנחנו מטפלים בילדכם ללא כל התערבות תרופתית, אלא באמצעות טיפול טבעי המבוסס על הדרכה ממוקדת ומותאמת אליו. הטיפול ההוליסטי שלנו יכוון את ילדכם ויעניק לו כלים להצלחה – גם במישור הלימודי וגם במישור החברתי. את היכולת להקשיב ולהתרכז ניתן לשפר, וזו העבודה שאנחנו נעשה.

 

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות