הפרעת קשב - ילדים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > הפרעת קשב - ילדים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב

ילדים שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב  במרבית המקרים לא מקבלים את המענה הראוי להם. התפקיד הברור של המסגרות החינוכיות, ושלכם, ההורים, הוא לגדל את הילדים באופן כזה שבו יהיו להם את הכלים המתאימים לשלוט בהתנהגויות, תגובות ולהכינם אל החיים הבוגרים. מה שקורה המון פעמים בפועל הוא שמערכת החינוך לא תמיד מעניקה את הכלים האלו וכך המון ילדים לא מקבלים את שהם צריכים. ב"תפנית", אנחנו מאמינים כי כל ילד הוא עולם מלואו ולכל ילד מגיע לקבל את המעטפת החמה והבטוחה יותר – כזו שתאפשר לו לראות עצמו כראוי.

 

תוצאות האבחון: מה הן אומרות?

איך קרה וגם הילד שלכם הגיע לאבחון? במרבית המקרים, יהיה זה הצוות החינוכי שירגיש כי התנהגותו של הילד מצריכה את האבחון. ילדים הסובלים מהפרעת הקשב והריכוז הם ילדים שקשה להם מאד להתרכז בכיתה, במפגשים חברתיים הם לא לוקחים חלק פעיל אלא מרחפים בעולמות אחרים, הם לא מתמידים בהכנת משימות ושיעורי בית ויכולת ההקשבה שלהם נמוכה מאד. בעוד ישנם מחנכים ששמים לב להתנהגויות אלו וכך הם מעירים את תשומת לב ההורים, ישנם גם הורים ששמים לב להתנהגויות אלו ועל כן דורשים באבחון לילדם.

 

מטרת האבחון היא לנסות להבין האם ילדכם אכן סובל מהפרעת הקשב והריכוז, כאשר ההפרעות שיכולות לעלות באמצעות האבחון הן ה-Add וה-adhd. האבחון יתבצע בפורמט כזה שבו המאבחן יאתר או ישלול סימפטומים החופפים את ההתנהגויות המאפיינות את הפרעת הקשב.

 

שמים סוף למיתוסים הנוגעים להפרעת הקשב

לאחר האבחון ובמידה והילדים אכן אובחנו כסובלים מההפרעה, ניתן לחשוב כי הפתרון היחיד הזמין הוא כדורי הריטלין או הקונצרטה (הנבחרים בהתאם לילד). הורים יקרים, לבטח גם אתם שמעתם לא אחת ביקורת חריפה מאד על הכדורים, ולא במקרה. אנחנו שמחים להציג בפניכם כאן שלושה מיתוסים שהגיע הזמן לנפץ על הפרעת קשב וריכוז. המטרה? להראות לכם כי ישנה גם דרך אחרת, וכי הפרעת הקשב והריכוז של ילדכם היא הפרעה שניתן לטפל בה ושמטופלים בה ילדים רבים בטיפול טבעי. אם כן, אילו מיתוסים צריך לנפץ?

 

1.הפרעת קשב וריכוז היא מחלה

הדבר החשוב ביותר שתדעו כהורים לילדים הוא כי ילדכם לא סובל ממחלה, ובטח שלא ממחלה קשה. המון פעמים נותנים להורים את ההרגשה כי הפרעת הקשב והריכוז היא מחלה – החל משלבי אבחון הילדים ועד לרגע שבו נותנים להם מרשם לתרופה, כאילו וזו הדרך היחידה לרפא את המחלה. שימו לב כי הכדורים שנותנים לילדכם אינם מרפאים דבר, זאת מאחר והם לא מרפאים את הרמה הנמוכה של יכולות ההקשבה והריכוז, אלא נותנים מענה נקודתי בדמות הטבה לכמה שעות.

 

בעוד למחלה יש ביטוי פיסי (חום, רעידות, פריחות ועוד), להפרעות אין ביטוי פיסי, אלא התנהגותי. ילדכם סובל בסך הכל מהפרעה שניתן לטפל בה. הדרך שנעשה עם ילדכם הינה דרך טבעית שלא כוללת בתוכה כדורים.

 

2.ישנם אלו שיש להם קשב וריכוז וישנם אלו שלא

לכל אחד, גם לילדים קטנים וגם לאנשים בוגרים, יש את היכולת להקשיב ולהתרכז. מה מבדיל בין האנשים? לכל אחד יש יכולת שונה. בעוד ישנם אלו הנהנים מרמות גבוהות מאד של יכולת להקשיב ולהתרכז, ישנם אלו שיש להם רמה נמוכה מאד של יכולת להקשיב ולהתרכז. שימו לב כי היכולת להקשיב ולהתרכז אינה כישרון ייחודי שיש לחלק מהאנשים ולחלק לעולם לא תהיה. ב"תפנית" אנחנו דבקים בכך שהיכולת להקשיב ולהתרכז היא יכולת שניתן לשקם ולשפר – גם במקרים בהם היא נמוכה מאד. העבודה שלנו עם ילדכם תניב בסופו של דבר תוצאות שיגיעו בדמות שיפור מהותי ביכולת להקשיב ולהתרכז.

 

3.הטיפול היחיד בהפרעה הוא ריטלין

חד וחלק: לא נכון! הורים רבים במידה רבה נכנעים לתכתיבים המגיעים מהצוותים החינוכיים ומצוות המאבחנים, תוך שהם מאמינים באמונה שלמה כי זו הדרך היחידה להתעמת אל מול הפרעת הקשב והריכוז. אין כל סיבה שילדכם, מבלי שהוא חולה בכל מחלה, יתחיל כל יום לימודים בנטילת כדור. תווית הפרעת הקשב והריכוז לא מועילה לילדים אלא מזיקה להם! אנחנו עושים בדיוק את ההפך: הטיפול שלנו לא כולל תווית הממעיטה בערך הילדים, הטיפול שלנו הוליסטי ומותאם לכל ילד באופן אישי והוא טבעי מתחילתו ועד סופו.


 

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות