טיפול בקשב וריכוז לא חייב להיות מבוסס על כדורים

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > טיפול בקשב וריכוז לא חייב להיות מבוסס על כדורים

לאחר אבחון שנערך בין מאבחן מוסמך ובין ילדכם עלה כי הילד סובל מהפרעת קשב וריכוז? רגע לפני שאתם ממהרים לבית המרקחת על מנת לרכוש את המרשם הניתן לכם לכדור הריטלין, דעו כי אפשר גם אחרת. כיום, המגמה היא לדבוק כמה שיותר בדברים טבעיים, תוך שזונחים את התרופות ואת החומרים שיוצרים יותר נזק מאשר תועלת. טיפול בקשב וריכוז לא חייב להיות מבוסס על כדורים, אלא על טיפול טבעי התנהגותי המותאם לילדכם באופן אישי!

 

ילדכם לא צריך להתמודד עם נטילת כדורים:

 

נסו לדמיין את עצמכם בפעמים המועטות בהן אתם חולים ועליכם לקחת כדור לשיפור ההרגשה. נטילת הכדורים אינה נעימה, ומייצרת מיד קישור של חולי. האם זו התחושה שהייתם רוצים להעביר את ילדכם בכל בוקר מחדש לפני צאתו לבית הספר? נטילת כדורים, שאמורה להיות צעד חריג בעיקר כשמדובר בילדים, הפכה בשנים האחרונות לנורמה: יותר ויותר ילדים מקבלים טיפול בקשב וריכוז באמצעות כדורים מסוג ריטלין או קונצרטה. כהורים, יש לכם את היכולת להשפיע על התחושות של ילדכם ועל דרך הטיפול שתינתן לו. העניקו גם אתם לילד שלכם את האפשרות להיות מטופל בדרך טבעית – ללא התערבות של כדורים.

 

אפקט הריטלין – מה הוא באמת עושה?

 

כשאתם בוחרים להזין את גופו של הילד שלכם בריטלין, לא רק שאתם לא מעניקים טיפול בקשב וריכוז אלא שאתם גם מייצרים תופעות לוואי חמורות מאד. זיכרו תמיד כי גם בתור אנשים מבוגרים, לסבול מתופעות לוואי זה דבר שאינו נעים בשום מקרה. אם לכם לא נעים עם תופעות לוואי מסוימות, איך הילדים אמורים להרגיש? כדורי הריטלין ידועים היטב בהשפעתם השלילית על תיאבון הילדים, על הפיכתם הילדים לאדישים, צייתנים ולא חיוניים ועל תגובות פיסיות שהם מייצרים כמו רעידות, דופק מהיר ויובש בפה. במידה וכדור הריטלין אכן היה מענה ראוי וכזה שמחזיר את יכולת הקשב והריכוז אל ילדכם, עוד היה ניתן לסבול את תופעות הלוואי, אך האם שווה להעביר את הילדים בסבל שכזה רק לטובת קשב וריכוז של כמה שעות בודדות ביום?

 

תמו שעות ההשפעה, מה קורה כעת?

 

כדור הריטלין מעניק לילדים קשב וריכוז למספר שעות ביום. לאחר האבחון, כל ילד מקבל מרשם בגודל אחר בהתאם לאבחון שהוא עבר. המשמעות היא שישנם כדורים המשפיעים לארבע שעות, כדורים המשפיעים לאורך שמונה שעות וגם כדורים המשפיעים לכ-12 שעות. אם כדור הריטלין היה כדור פלא, הרי שהיה מספיק לקחת אותו פעם אחת בלבד ולא בכל בוקר מחדש. המשמעות היא שהכדור לא מרפא דבר ולא משיב את היכולות האבודות של הילדים שלכם, אלא מה שהוא עושה הוא משקיט את ההפרעה, אך כעבור מספר שעות היא חוזרת והילדים שוב חוזרים אל אותו מעגל קסמים שבו הם שוב לא מרוכזים, שוב לא קשובים ושוב מתוסכלים מהצב בו הם נמצאים.

 

מה היכולת של ילדכם ואיך היא משפיעה על הטיפול?

 

טיפול בקשב וריכוז בדרך טבעית הוא הטיפול הראוי ביותר לילדים שלכם. כהורים, יש לכם את הכוח להחליט איזה טיפול ילדכם יקבל – אל תתפשרו על טיב הטיפול והבטיחו כי גם הילד שלכם יקבל את הטוב ביותר. על מנת להתחיל לטפל בו, יש חשיבות גדולה מאד להיכרות איתו – זאת על מנת שהטיפול יהיה הולם את הרמה של ההקשבה והריכוז המאפיינת אותו. ניתן לחלק את היכולות של ההקשבה והריכוז לשלוש קבוצות עיקריות: יכולת גבוהה, יכולת בינונית ויכולת נמוכה מאד. הילדים הנהנים מהיכולת הגבוהה לא צריכים כל טיפול – זאת מאחר והם אינם סובלים מהפרעת הקשב והריכוז. לעומת זאת, הילדים הסובלים מיכולת בינונית או נמוכה צריכים לקבל טיפול המבוסס על תכנית התנהגותית.

 

עבודה על יכולות הבחירה של ילדכם:


בכדי לשפר את היכולות של ילדכם, מה שצריך לעשות הוא לעבוד על יכולת הבחירה שלו. בעת שמעבירים את הכוח לידיים של הילדים, הם יכולים לבחור להתרכז ולהקשיב. יכולת ניתן להשיב וניתן לשקם – כך שלא מדובר על גזרה שנפלה על ילדכם שלא ניתן לעשות איתה דבר, אלא להפך! האמינו בילדכם והאמינו כי טיפול בקשב וריכוז בדרך טבעית ישיב אותם אל דרך המלך.

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות