הכירו: רמות הקשב והריכוז אצל ילדים

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > הכירו: רמות הקשב והריכוז אצל ילדים

מספר הילדים המאובחנים כיום כסובלים מהפרעה של קשב וריכוז רק הולך וגדל משנה לשנה. לא ניתן להמנע מהשאלה והיא האם אכן יותר ויותר ילדים סובלים מההפרעה, או שאולי האבחנה מתבצעת בקלות, הכדורים ניתנים ביתר קלות וכך יותר ויותר ילדים זוכים לטייטל שאינו מחמיא כלל.

 

כהורים, אתם מגדלים את ילדכם לתפארת, וישנם ההורים המרגישים תחושת תסכול גדולה שלאחר כל המאמצים שלהם לגדל את הילדים במסגרות החינוכיות הטובות ביותר, עדיין ישנה הפרעה של קשב וריכוז הפוגעת בעולם החברתי של הילד ובהישגיו הלימודיים. הורים יקרים, אינכם צריכים להאשים את עצמכם בדבר, אינכם צריכים להאשים את ילדכם ובטח שלא לחוש תסכול. קשב וריכוז הם יכולות, בדיוק כפי שישנן יכולות אחרות. המשמעות היא שניתן לעבוד על היכולת הזו גם עם ילדים הסובלים ממה שנקרא הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים.

 

זו הפרעה, לא מחלה:

 

הסיבה שהמון הורים צריכים להבין שמדובר על הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים ולא על מחלה של חוסר בקשב וריכוז, היא מאחר והמון הורים בתומם בוחרים לדבוק במרשם הניתן להם לאחר האבחון – מרשם לכדור הריטלין. האם שאלתם את עצמכם פעם האם ילדכם חולה במחלה? אם התשובה לכך שלילית, מה הסיבה שהוא צריך לדבוק במרשם ולקחת כדור בכל בוקר? הילדים הסובלים מרמות נמוכות של קשב וריכוז אינם ילדים חולים, אלא ילדים הסובלים מהפרעה שיכולה להיות זמנית בלבד. להפרעה אין תסמינים פיסיים, כמו למחלה למשל, מה שאומר גם שלא צריך לטפל בסימפטומים פיסיים, אלא בסיבה שורשית שדרכה יהיה ניתן להבין מה הסיבה לכך שילדכם סובל מההפרעה.

 

היכולת הגבוהה:

 

ישנם ילדים שלא צריכים כל עבודה על יכולת הריכוז וההקשבה שלהם, זאת מאחר והם נהנים מרמה גבוהה מאד של הקשבה ושל ריכוז. ילדים אלו כמובן שאינם סובלים מהפרעת קשב, זאת מאחר והם יכולים להתרכז בכל דבר – גם בדברים המעניינים אותם וגם בדברים שאין להם בהם כל עניין. מה מניע את אותם הילדים? המטרות שלהם. כך לדוגמא, ילדים שלא אוהבים כלל את מקצוע המתמטיקה, אך למרות זאת הם מצליחים להקשיב בשיעורים ולהתרכז בהכנת שיעורי בית – הכל למען המטרה שלהם: להצליח בלימודים.

 

היכולת הבינונית:

 

לצד הילדים הנהנים מהיכולת הגבוהה מאד של קשב וריכוז, ישנם גם הילדים שהרמה שלהם היא רמה בינונית. ילדים אלו מפנים את תשומת הלב שלהם אל עבר דברים שמעניינים אותם בלבד. לכן, במקרים כאלו סביר כי הילדים לא יביעו התעניינות יתרה במקצועות או בתחומים שאינם מעניינים אותם, אלא תשומת הלב שלהם תהיה מופנית אל נושאים המעניינים אותם בלבד. כך ניתן לראות ילדים שאולי לא מצליחים במסגרת הלימודית, אך בחוגי העשרה בשעות אחר הצהריים הם מצליחים מאד, כמו גם במעגל החברתי החשוב להם מאד שאותו הם מטפחים.

 

היכולת הנמוכה:

 

ולבסוף, ישנם הילדים הסובלים מרמה נמוכה של קשב וריכוז. עד כמה נמוכה? עד לכדי מצב שהם לא מצליחים להתרכז בדבר. במידה רבה, ניתן לומר שהאפשרות להתרכז או להקשיב אינה בשליטתם – הם לא בוחרים לא להקשיב ולא להתרכז, אלא שהם פשוט לא מצליחים. ילדים אלו אכן מוגדרים לא פעם כסובלים מאותה הפרעה מסוג הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים. הקושי הגדול של הילדים הסובלים מהפרעה בא לידי ביטוי שהם לא מצליחים להתרכז גם בדברים בהם הם מביעים עניין. התוצאה המון פעמים היא תסכול רב, הנובע בעקבות העובדה שהם אינם מצליחים במסגרת הלימודית, ולעתים גם במעגל החברתי הם לא מצליחים כפי שהיו רוצים.

 

איך משפרים יכולת הקשבה וריכוז?


רגע לפני שאתם מרימים ידיים ומשקפים לילדים שלכם כי אין מה לעשות עם הגזרה שנפלה עליהם, דעו כי לא מדובר על גזרה – אלא אך ורק על יכולת. האם יכולות בישול שמורות רק לשפים, יכולות ספורטיביות רק לספורטאים מקצועיים ויכולות לדבר אנגלית שמורות רק לדוברי השפה? בשום פנים ואופן לא. יכולות ניתן לשפר, בכל תחום! בדיוק כך גם עם היכולת להקשיב ולהתרכז. אנחנו מאמינים כי ניתן להתאים לילדכם תכנית התנהגותית שתאפשר לו לשלוט בהתנהגות שלו – בהחלטה להקשיב ולהתרכז. טיפול טבעי הניתן להפרעות מסוג הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הוא הטיפול הראוי ביותר לילדכם.

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות