מהו אבחון דידקטי?

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > מהו אבחון דידקטי?

כהורים המעורבים בחיי הילדים, לבטח גם אתם שמעתם לא אחת על האבחון הדידקטי. רגע לפני שגם אתם ממהרים להגדיר את מטרות האבחון ומה הוא, לפניכם סקירה שתכיר לכם מקרוב את האבחון שלא מעט ילדים עוברים כיום. מטרתו של האבחון הדידקטי היא לאתר לקויות למידה - כאלו המפריעות לילד בלימודים ומקשות על הצלחתו בלימודים. אז מי יכול לערוך את האבחון, מי קהל היעד לאבחון וכמה זמן הוא אורך?

 

קצת על האבחון ומה חשוב לבדוק:

 

במרבית המקרים, הילדים ניגשים אל האבחון לאחר התייעצות עם הצוות החינוכי בבית הספר. המשמעות היא שאתם יכולים לקבל המלצות על מכונים מומלצים או מאבחנים דידקטים פרטיים שיכולים לאבחן את ילדכם. הודות לאבחון, יהיה ניתן לאשר או לשלול את סוגיית לקויות הלמידה. אורך האבחון משתנה בהתאם לתכנית האבחון ובין ילד לילד, אך אורכו הממוצע של אבחון אורך בין חמישה לשישה מפגשים. במהלך האבחון, יבחן המאבחן את יכולותיו של הילד המאובחן בתחומים שונים, כאשר המטרה היא לנסות לאתר מקומות בהם לקות למידה צפה. חשוב להבין כי לעתים חוסר הצלחתו של הילד בספסל הלימודים היא לא בעקבות לקות למידה, אלא לעתים זו השקעה מועטה ועל כן יש לטפל באופן פרטני בה.

 

מדוע האבחון אורך עד שישה מפגשים? לתת אבחון על סמך מפגש אחד עם הילד הינה פעולה לא אחראית. המטרה היא לנסות ולהגיע לתמונה בהירה ככל הניתן, דרכה לא יהיה כל ספק האם הילד סובל מלקות למידה או לא. חשוב מאד לבצע את האבחון אך ורק עם מכון מוכר או מאבחן דידקטי מוסמך המאושר על ידי משרד החינוך. בעת שאתם חוברים אל מכון מוכר שכזה, אתם יכולים לקבל את תוצאות האבחון ישירות אל בית הספר של ילדכם.

 

אילו נושאים מאובחנים באבחון הדידקטי?

 

ילדים הנשלחים אל האבחון הדידקטי על ידי המסגרות החינוכיות, למעשה מגיעים לאבחון על מנת להיפגש עם מאבחן שמטרתו לנתח את היכולות הקוגניטיביות של הילד המאובחן. על אילו נושאים שמים דגש? על כל הנושאים הקוגניטיבים שהילד פוגש ביום יום שלו בבית הספר. על כן, האבחון יגע בנושאים כמו הבנת הנקרא, יכולות הכתיבה, עד כמה הילד יודע לנתח מידע, יכולות הביטוי והדיבור של הילד, התארגנות מקצועית והתארגנות אישית. תוך כדי האבחון ולאחריו, המאבחן ינתח את כל הנתונים תוך שהוא יתייחס לקשיים שעולים בעולם האישי, המקצועי והלימודי של הילד.

 

הודות לאבחון שמתבצע, יהיה ניתן להעניק לילדכם את ההתייחסות הראויה לו. לכן, במקרים בהם אכן עולים רמזים ללקות למידה הנוכחת, יהיה ניתן להתאים לילד תכנית לימודית או הקלות שונות. לאורך האבחון נבחנים מספר פרמטרים, כך שניתן להעניק את תשומת הלב המלאה לכל נושא בנפרד עם זיהוי קשיים ודרך טיפול ראויה שתוכל לצמצם את ההשלכות.

 

מי יכול להגיע אל אבחון דידקטי?

 

השאלה הגדולה ביותר של ההורים היא איך לדעת אם הילד אכן זקוק לאבחון שכזה. במרבית המקרים כאמור, מדובר על שיתוף פעולה מלא בין הצוות החינוכי ובין הוריו של הילד – כך שאינכם צריכים לרוב להרים את הכפפה ולהתעניין לגבי האבחון. יחד עם זאת, גם בתור הורים תוכלו לבקש לעבור את האבחון במקרים בהם אתם מאבחנים כי ילדכם לא מצליח די בלימודיו.

 

מי שיכול להגיע לאבחון הם ילדים מעל גיל 6, כאשר קהל היעד הוא ילדים שלא מצליחים לממש את עצמם במסגרת הלימודית, או ילדים המתקשים מאד עד לכדי מצב שנוצר פער ביניהם ובין חבריהם לספסל הלימודים. כן חשוב לדעת כי גם אנשים מבוגרים יכולים להגיע לאבחון, כאשר קהל היעד הוא לרוב סטודנטים המתקשים בלימודיהם.

 

מי יכול לבצע את האבחון הדידקטי?

 

הצוות הלימודי בבית  הספר הוא צוות מקצועי שאכן ראוי לקבל את האמון המלא שלכם, אך חשוב מאד להבין כי אבחון דידקטי יכול להתבצע אך ורק על ידי מאבחנים מוסמכים ומנוסים בתחום של הוראה וחינוך. מאותה סיבה בדיוק, גם אתם ההורים, בעלי הכוח הרב ביותר ועם ההיכרות המעמיקה ביותר עם ילדכם, אינכם באמת יכולים לאבחן את ילדכם – לא באבחון דידקטי ולא בהפרעות של קשב וריכוז לדוגמא. המאבחן יפגש עם הילד שלכם, תוך שהוא ינסה לאתר, לאפיין ולנתח את היכולות הקוגניטיביות של היקר לכם מכל.

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות