מה היא הפרעת קשב וריכוז המכונה ADHD

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > מה היא הפרעת קשב וריכוז המכונה ADHD

העיתונים מוצפים בידיעות, הילדים בעצמם מדברים על חבריהם הסובלים מההפרעה וגם אתם, כהורים, מנהלים לא אחת שיחות מסדרון על הנושא: המושג adhd כבר לא נשמע כמשהו אקזוטי או לא מוכר, ונדמה כי לפחות פעם אחת שמעתם על צירוף האותיות. הפרעות הקשב והריכוז נמצאות כיום במודעות גבוהה מאד, זאת מאחר ולא מעטים הילדים הנשלחים אל אבחונים שונים לאחר המלצות שהגיעו בחום מכיוון המסגרות החינוכיות. לא רחוקים כלל הימים בהם הטיפול להפרעות של קשב וריכוז היה מגיע בדמות טיפול התנהגותי, אך כיום עוד ועוד ילדים מקבלים מענה אחר שאינו שורשי ואינו תמיד מועיל בדמות כדור הריטלין או הקונצטרה. מה היא אותה הפרעת קשב וריכוז המכונה כ- adhd ואיך אנחנו ב"תפנית" מאמינים שצריך להגיב לה?

 

Adhd, למה התכוון המשורר?

ראשית, נבחין בין Add ובין adhd: הפרעת הקשב והריכוז היא ה-add, בעוד הפרעת קשב וריכוז ביחד עם היפראקטיביות היא ה-Adhd (עוד על ההבדלים בין add לadhd תוכלו למצוא במאמר הבא). הילדים הסובלים מההפרעה הזו למעשה מציפים את המצוקה או הבעיה שלהם בדמות התנהגות תזוזתית תוך שאינם מרוכזים ומקשיבים, אך אין זה אומר בשום פנים ואופן כי הם חולים במחלה שעל מנת לרפא אותה הם חייבים בהכרח לקחת כדורים. הילדים הסובלים מההפרעה, מתנהגים בצורה זו בעקבות סיבות המשתנות בין ילד וילד. ב"תפנית", אנו מטפלים בילדים בצורה אישית ופרטנית בהתאם למצבו הרגשי וההתנהגותי של הילד.

 

קשב, ריכוז ויכולת – על מה בדיוק מדובר?

מערכת החינוך דורשת מהילדים קו מאד מסיום וברור המבוסס על יכולות של ריכוז והקשבה. הילדים הסובלים מ-adhd אכן מתקשים להביא עצמם למצב של קשב וריכוז, זאת מאחר והתנועתיות הרבה שלהם מקשה עליהם לנהל יום תקין כפי שהחברה מצפה מהם. כך, לא מעט מורים, בהחלטה משותפת עם הורים שלא תמיד מצאו עצמם עם אופציה אחרת, החליטו לתת לילדים כדורים. אנחנו לעומת זאת, מאמינים כי הכדורים אינם מענה ראוי ועל כן אנחנו דוגלים בשיטה המבוססת על כך שאותה יכולת של ריכוז ויכולת של שליטה בתגובות, היא יכולת נרכשת לכל דבר.

אם כן, איך מביאים את הילדים למצב בו הם יכולים לשלוט בתגובות שלהם, בתנועתיות שלהם תוך שהם מצליחים להקשיב יותר ולהתרכז יותר? באמצעות תכנית מותאמת אישית אליהם המבוססת על חינוך תקין. המון הורים מעידים על כך שישנם שיעורים בהם הילדים מתעניינים יותר, בעודי שנם אלו בהם הם מתעניינים פחות – מה שמחזק את הטענה כי בסופו של דבר מדובר על יכולת ועליה נעבוד עם ילדכם.

 

יכולת אחת, רמות שונות

אז איך משפרים את היכולת להקשיב ולהתרכז? תחילה, חשוב לזכור כי היכולת המדוברת מושפעת מלא מעט גורמים. ראשית, ישנם הילדים אשר עוברים אבחונים שונים והתוצאות משקפות בעיה פיסית מסוימת. במקרים אלו אכן סביר כי ישנו צורך בטיפול תרופתי. יחד עם זאת, במקרים בהם תוצאות האבחונים אינן חד משמעיות ואינן מוכחות באופן מדעי, יש עוד המון מה לעשות.

אנחנו מאמינים כי מערכת חינוך תקינה המעניקה קשת הגנה עוטפת ותומכת לילדים, היא מה שיחסוך מילדכם את התווית שעליהם לשאת ככאלו הסובלים מ"הפרעת קשב וריכוז", תרופות כדוגמת קונצרטה וריטלין, ביטחון עצמי נמוך מאחר והם שונים מאחרים ואת תחושת אי ההצלחה שלא אחת מאפיינת ילדים אלו.

 

כאמור, היכולת להקשיב ולהתרכז מגיעה בדמות כמה רמות ואופנים. כשם שלאדם אחד יש יכולת מוסיקלית גבוהה יותר ביחס לאדם אחר, דומה הדבר עם יכולת הקשב והריכוז. אם כן, אילו רמות קיימות? יכולת גבוהה, יכולת בינונית ויכולת נמוכה יותר.

היכולת הגבוהה משקפת מצב שבו הילד יכול להתרכז בכל דבר – בדברים המעניינים אותו ובדברים שאינם מעניינים אותו. היכולת הגבוהה למעשה מאפשרת לילד להתעלם מגירויים שונים ולהעניק תשומת לב למטרותיו.

היכולת הבינונית היא יכולת המאפיינת ילדים שמצליחים להתרכז אך ורק בתחומי העניין שלהם, בעוד בדברים אחרים הם אינם מתרכזים. הדוגמא הטובה ביותר היא ילדים המצליחים להתרכז בבית הספר בשיעורים בהם יש להם עניין, בעוד בשיעורים אחרים הם מגלים חוסר עניין מוחלט.

היכולת הנמוכה היא היכולת המאפיינת ילדים שלא מצליחים להתרכז בדבר ועל כן אינם מצליחים גם להתמיד בדברים שהם לכאורה אוהבים. בעוד ישנה סברה כי ילדים מצליחים להתרכז בכל מצב בטלוויזיה, במשחקים או במפגשים חברתיים, הילדים בעלי רמת הריכוז הנמוכה לא יצליחו להתרכז גם באלו.

 

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות