מה זה ADHD ואיך אפשר לטפל ללא תרופות

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > מה זה ADHD ואיך אפשר לטפל ללא תרופות

ההפרעה שעד לא מזמן הייתה סוג של מחתרתית ורבים לא היו מודעים אליה כלל, הפכה בשנים האחרונות לאורחת קבע בגני הילדים ובתי הספר: הפרעת הקשב והריכוז. יותר ויותר ילדים כיום מאובחנים בהפרעה זו והמענה שהם מקבלים הינו מענה תרופתי שהופך אותם לילדים צייתנים יותר וחיוניים פחות. ב"תפנית" אנו דוגלים בכך שטיפול טבעי, ללא כל תרופה, הוא המענה האידיאלי והראוי. עוד לפני שנדבר על דרכי הטיפול בהן אנו מאמינים, מה זה באמת ADHD?

ADHD – attention deficit hyperactivity disorder. בעברית אם תרצו, הפרעה של הפיראקטיביות וחוסר תשומת לב, או פשוט במינוח המוכר לכולם: הפרעת קשב וריכוז. נבחן יחד אתכם את המילים השונות ונפשט אותן:

ראשית, תשומת הלב: מדובר על מיקוד החושים בגירוי ספציפי שנבחר על ידי הפרט. חשוב להבין כי מדובר בסופו של דבר על יכולת. הבנה זו תורמת רבות שכן גם במקרים בהם היכולת אינה גבוהה או שישנם ליקויים מסוימים, על ידי אימון נכון המותאם לילדכם באופן אישי, ניתן לשפר אותה.

החוסר: המילה באה לתאר את חוסר היכולת למקד את תשומת הלב, מה שהופך אותה בסופו של דבר לחסרה או במקרים אחרים נמוכה מאד.

פעלתנות היתר: גם כאן חשוב להבין דבר מהותי מאד – המילה "יתר" מתארת מצב יחסי והיתר הוא בהשוואה ועל כן אינו מוחלט. ההשוואה מתבצעת בהתאם לנורמות החברתיות או לתפיסות של כל פרט בנפרד.

ובאשר להפרעה: הפרעה היא מניפה של התנהגויות המעכבות את הפרט לנהל את חייו. הפרעה מבוססת אך ורק על פי סימפטומים שונים הנבחנים.

 

איך מאבחנים כיום ADHD?

הדרך בה מאבחנים כיום את הפרעת הקשב והריכוז מתבצעת על ידי שאלונים שונים המוגשים לילדים על ידי צוותים חינוכיים שונים. מה הבעיה הגדולה? שלכל איש חינוך ישנן השקפות שונות וסט שונה של ערכים לפיו הוא מבצע את הקביעה. כמו כן, חשוב לזכור כי מאחר ולכל איש חינוך השקפה שונה, כל אחד תופס צורות התנהגותיות שונות בצורה שונה: בעוד ישנו מורה שעבורו ישנה התנהגות הנתפסת קיצונית, יכול להיות מורה שיודע להכיל יותר ועל כן התנהגות מסוימת יכולה להצטייר בפניו כרגועה יותר.

על מנת לקבוע האם ילדכם סובל מהפרעת קשב וריכוז, ישנם כמה סיפטומים בולטים שלפיהם מבססים את הקביעה. אילו סימפטומים נלקחים בחשבון? חוסר שקט ותזוזתיות רבה, אי יכולת לשלבת בצורה רגועה ונינוחה, דיבור בקול גבוה מאד, אי נחת באירועים חברתיים, דיבור בצורה מוגזמת, התפרצות לשיחות, אי יכולת להמתין לתורו בעת פעילות חברתית או לתורו לדבר, הפרעה לאחרים והתנהגות המבוססת על אימפולסיביות.

 

איך אנחנו רואים את הפרעת הקשב והריכוז?

יכולת היא יכולת, כך שגם יכולות של קשב וריכוז הן יכולות המושפעות מכמה פרמטרים שונים. אנו לא מאמינים שהטיפול בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז צריך לכלול תרופות פסיכיאטריות כדוגמת קונצרטה, ריטילין וכדורים נוספים. אנו נעבוד עם ילדכם בטיפול התנהגותי הכולל גם אתכם! אנו מאמינים שלכם כהורים יש חלק מהותי בדרך ולכן נהפוך אתכם שותפים מלאים לדרך שנעשה עם ילדכם.

 

העבודה שאנחנו נעשה עם ילדכם

בעת שרוצים לטפל בבעיה על הצד הטוב ביותר ולגעת בשורש שלה, צריך לאתר אותה, לאפיין אותה ולהבין מאיפה הקשיים של הילדים נובעים. העבודה שלנו תתחיל באיתור סיבת השורש. שלב זה הוא המהותי ביותר מאחר וכאן אנחנו מוצאים לא אחת קשיים שכן איתור בעיית השורש יכול להתבצע רק בעת שנזכה לשיתוף פעולה מלא לילדכם. לאחר שנבין את סיבות הקשיים, נוכל לבסס תכנית אישית המותאמת לילדכם וביחד נגיע לפתרון.

 

אז איך אפשר לטפל ב-ADHD  ללא תרופות?

למרות שישנם הורים המתנגדים לכדורים, עדיין הם מוצאים עצמם מקפידים על נטילת הכדורים בכל יום עם ילדיהם – זאת מאחר והם נתונים תחת לחץ של המסגרות החינוכיות השונות שאיבחנו את היקר להם מכל כסובל מההפרעה. אנו שמחים לבשר לכם שאפשר לעשות זאת גם אחרת: ללא כל התערבות תרופתית!

התכניות שלנו מגוונות ומותאמות לילדכם על פי בעיות השורש המשתנות בין ילד לילד: אנו נוכל לשפר את יכולות הקשב והריכוז של ילדכם על ידי שיקום יכולת הלמידה, על ידי טיפול בבעיות רגשיות שונות וגם על ידי הדרכה הורית נכונה.

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות