תסמינים להפרעות קשב וריכוז

לייעוץ בחינם מלאו את פרטיכם:

דף הבית > מאמרים > תסמינים להפרעות קשב וריכוז

הפרעת הקשב והריכוז עם היפר-אקטיביות על פי השפה המקצועית מסומנת כ-ADHD, בעוד הפרעת הקשב והריכוז הינה ADD. ישנם דפוסי התנהגות לפיהם מגדירים את הפרעות הקשב והריכוז והנה הם לפניכם:

 

סימפטומי ה-ADD

על מנת לאבחן את ילדכם ככזה הסובל מהפרעת הקשב והריכוז, עליו לענות על 6 סימפטומים מתוך ה-9.

1.אם ילדכם לא מצליח להתרכז בפרטים קטנים ועושה טעויות הנובעות מחוסר תשומת לב. המון פעמים ילדים המזוהים עם סימפטום זה מגישים לדוגמא עבודות לימודיות במסגרות החינוכיות שאינן מדויקות, זאת מאחר ואינם מעניקים תשומת לב למכלול הפרטים הנדרשים.

2.ריכוז – ישנם ילדים שלא מצליחים להישאר קשובים וליהנות מריכוז של מאה אחוז בהרצאות, שיעורים בכיתה ושיחות עם חברים. כמו כן, לא אחת ישנו גם קושי בקריאה ובכתיבה לאורך זמן.

3.בעת שפונים אל הילד – החל מהורה, דרך המורה ועד חבר טוב, נדמה כי הוא אינו מקשיב וכי הוא מדלג כעת בין מקומות אחרים שאינם השיחה המתנהלת מולו זה הרגע.

4.אי התמדה במשימות גם היא סימפטום המעניקים לו חשיבות. מדובר על ילדים המתקשים להתמיד במשימה לאחר התחלתה תוך שדעתם מוסחת.

5.חוסר ארגון – אי יכולת לנהל משימות באופן רציוף וניהול זמן בצורה לקויה מסתמנים גם הם כסימפטום.

6.שיעורי בית ועבודות הניתנות מבית הספר משתקפות כחוסר עניין מוחלט. אצל אנשים מבוגרים לדוגמא, סימפטום זה צף במילוי דוחות וטפסים, הכנה של ניירת וכיוצא בזה.

7.ילדכם מאבד חדשות לבקרים את כלי הכתיבה שלה? לטובת הכנת משימות לימודיות זקוקים הילדים לכלי כתיבה אך הם מאבדים אותם לעתים קרובות.

8.קושי בריכוז בעת שמשולבים גם גירויים נוספים.

9.קושי בלזכור דברים הנדרשים לפעילות תקינה לאורך היום.

 

מה הסימפטומים האלו אומרים בסופו של דבר?

מרבית בני האדם מתמודדים עם סימפטומים שכאלו ומספר פעמים ביום. נשאלת השאלה הגדולה והיא האם באמת אלו המאופיינים על יד סימפטומים אלו, מוגדרים ככאלו הסובלים מהפרעת קשב וריכוז? אנחנו ב"תפנית" שמחים לבשר, כי אם ילדכם אכן עונה על סימפטומים אלו, הוא אינו צריך טיפול תרופתי, אלא כל הנדרש הוא לתת לו הכוונה ייחודית כפי שאנחנו נותנים. לא אחת, סימפטומים אלו מקשים על הילדים להתנהל כשורה בבית הספר ולהצליח בלימודיהם. התכנית שאנו מציעים הינה תכנית ייחודית שיכולה לסייע רבות גם בהצלחה בבית ספר, גם ביצירת קשרים חברתיים וגם בחיי המשפחה.

 

ADHD  - הסימפטומים של קשב וריכוז עם היפר-אקטיביות

1.תזוזתיות כללית ותזוזתיות בזמן ישיבה – בכיתה או בכלל.

2.במצבים בהם יש צורך בריכוז ובישיבה רגועה, כמו בבית הספר למשל, התנהגותו תהיה חסרת שקט תוך שלא אחת יעדיף הילד לעזוב את הכיתה.

3.ריצה מהירה וטיפוס על חפצים שונים בחלל.

4.דיבור בקול גבוה בזמן משחקים או פעילות חברתית.

5.באירועים חברתיים ובסיטואציות בהן נדרשת פעילות מאופקת יותר, הילד נוהג בהתנהגות שאינה רגועה תוך שנדמה כאילו וגירוי חיצוני מניע אותו לפעולה.

6.דיבור בצורה המצטיירת כמוגזמת

7.התפרצות לשיחות של אנשים מבוגרים או ילדים, זאת כאשר הוא אינו חלקה מהשיחה.

8.בעת שעליו להמתין בתורים שונים, הוא לא ימתין בסבלנות אלא עתיד להתפרץ ולחוש באי נוחות.

9.בעקבות התזוזתיות המאפיינות אותו, לא אחת הוא יפריע לאנשים אחרים בסביבתו.

10.פעילות אימפלוסיבית שבאה לידי ביטוי בתגובות בלתי צפויות, רכישה של מוצרים באופן בלתי נשלט וביצוע משימות ללא כל תכנון מוקדם.

 

שימו לב: גם אתם, ההורים, לבטח זוכרים את עצמכם כילדים חיוניים שלא אחת התנהגו בצורה העונה על אחד מהדפוסים שהוצגו כאן. העוצמות בין אדם לאדם יכולות להשתנות, וכאשר ישנה רמה מסוימת אשר מקשה על הפרט לנהל את יומו, נדרשת התערבות ודרך איכותית לפתור את הבעיה. ב"תפנית" אנחנו מאמינים כי ישנה דרך שאינה כוללת טיפול תרופתי, אלא טיפול התנהגותי-רגשי שיעניק לילדים כלים להתמודד במסגרת הלימודית, החברתית והמשפחתית.

 

קשה מאד להגיע לפתרון בעת שמצמידים לילד תווית

התנהגותו של הילד מושפעת מהדרך בה רואים אותו – בעיקר במסגרת המשפחתית והלימודית. בעת שהילד ילמד להבין כי הוא מופרע או כי יש לו בעיה של קשב וריכוז – הוא יתנהג בהתאם. לחילופין, אם ישקפו לילד כי הוא ילד חברותי ונעים – כך הוא יתנהג כלפי חוץ. ההגדרה העצמית של הילדים מתבססת בשנותיהם הראשונות והיא זו שמולידה את התנהגותם. הגדרת תווית אינה מסייעת, אך מה שכן מסייע הוא טיפול התנהגותי המותאם באופן אישי לילדכם!

קצת על השיטה שלנו

'אור לקשב' הוא מרכז למידה המיועד לילדים, הורים, מורים ואנשי חינוך. מרכז אור לקשב מציע שיטת טיפול ללא תרופות, שיטת טיפול הוליסטית הנוגעת בכל תחומי החיים של הילד, ההורה והמשפחה בכלל. הורים: הורות וזוגיות. ילדים: למידה, רגשית והתנהגותית. המרכז מציע אימון אישי הכולל בתוכו ידע וכלים חדשים בתחום החינוך, תוך למידה ותרגול במרכז עצמו ושימת דגש על יישום ושינוי אמיתי בבית, בבית הספר ובחיים בכלל.

לקריאה מלאה
מאמרים אחרונים וטיפים
הסוד לטיפול הנכון בבעיה

כדי לטפל בהפרעת קשב וריכוז צריך בשלב ראשון להבין ממה היא נובעת. גם אם הייתם באבחון ואמרו לכם שהבעיה היא נוירולוגית, עצבית, הורמונלית וכו' אתם תתפלאו לגלות שאפשר לטפל בבעיה ללא תרופות. 

טיפול בקשב וריכוז על יד שיקום יכולת הלמידה

המילה "שיקום" נבחרה בקפידה והיא מהווה נקודת מפתח חשובה בגישה של "אור וקשב". פירוש המילה "שיקום"- השבת יכולת שאבדה. בני אדם הם יצורים בעלי יכולות רבות, יצורים קסומים ומורכבים, עם תובנה אדירה. 

טיפול בקשב וריכוז עלי ידי טיפול בבעיות רגשיות

רגשות זה דבר טוב. רגשות מניעים אותנו לפעול. למשל רגש של פחד יניע אותנו לברוח כאשר יש סכנה. רגש של אהבה יניע אותנו לקרב אלינו אנשים ולעשות דברים למענם. 

הדרכה הורית נכונה וכיצד היא תורמת לקשב והריכוז של הילד

הנושא של הדרכה הורית חשוב במיוחד להורים שילדיהם נכנסו להגדרה של קשב וריכוז, מכיוון שחוסר היכולת של ההורה לגרום לילד לשתף איתו פעולה משפיע גם על הנעשה בבית ספר.

מעוניינים לקבל חדשות ועדכונים לפני כולם? הרשמו לניוזלטר שלנו עכשיו!
מאמרים אחרונים וטיפים
בת חן בושרי

"הילד שלי כבר בדרך להצלחה בזכותכם! תודה רבה."

לצפיה בכל המלצות
נטע ומשפחת סימון

"לאחר האבחון גילינו שנטע שלנו בעלת לקוי למידה, ומאז בית הספר נתן לה הקלות רבות ומורה פרטי להוראה מתקנת בכדי להדביק את שאר התלמידים בכיתה, אך התוצאות איחרו מלהגיע. גיליון הציונים שלה המשיך לנסוק כלפי מטה יחד עם המוטיבציה שלה.

הגענו אופטימיים מאוד ל"תפנית" ומשם תוך כמה חודשים התחלנו לחוש בשינוי. בעזרתו האדיבה של הצוות המקצועי והמדהים חזר לנטע שלנו האמון בעצמה ומשם הכל התחיל להסתדר. בתוך כמה זמן הפסקנו לנטע את השיעורים הפרטיים והבית הפך מלא בשמחה, נחת ואנרגיה טובה. תודה לצוות תפנית שלעולם לא מוותר על אף ילד ויותר מזה, גורמים לילדים לא לוותר על עצמם!"

לצפיה בכל המלצות
סיוון דוד

"גם אנחנו במפגש רביעי ואני רוצה להגיד לך שזאת המתנה הכי טובה שיכולתי להעניק לעצמי 
פשוט זכיתי מחדש בילד שלי 
חזרתי לטייל בקניון בלי מריבות בין אחים בלי צעקות בלי כעס"

לצפיה בכל המלצות
צחי בליסיה

"אני יודע בדיוק מה זה קשב וריכוז ולצערי גם מה זה ריטלין. אני ואשתי 4 שנים מתעסקים בנושא בגלל הבן שלנו. 4 שנין של סיוט בבית הספר. כל מה שלא ניסינו לא עזר ואפילו לא בקצת. הריטלין זה מה ששבר את גב הגמל מבחינתי. אחרי בערך חודשיים עם ריטלין לא רק שזה לא עזר זה הפך את הילד לבלתי נסבל גם בבית הספר וגם בבית. לא היה עם מי לדבר. ועכשיו, אחרי 6 חודשים בערך יש לנו ילד אחר בבית. התהליך לא פשוט ודורש הרבה התמדה וגם שינוי והבנה שלנו כהורים. האמת שמכל מפגש יצאתי עם תובנה ששינה לי את המבט לחיים ועם הבן שלי בפרט.
אפשר להגיד שקיבלתי את הבן שלי חזרה אחרי כל ה4 שנים שרק התרחקנו בגלל כל האשמות שנתנו אחד לשני. מה שיותר אהבתי זה קודם כל צוות מקצועי ולא מוותר. בהתחלה היו רגעי שבירה והתמיכה שלהם עזרה לנו להתמיד ולהגיע למקום אחר לגמרי עם הילד. מפה ואילך, הבחירה היא שלכם ההורים.
מי שמעוניין לקבל עוד חוות דעת או לשאול שאלות הורה שכבר היה בתהליך מוזמן ליצור איתי קשר ואשמח לענות.
לאחר התהליך, שמתי לי למטרה לחיים לנסות לעזור להורים ולילדים שגם נמצאים במעגל הקשב והריכוז ומחפשים דרך אחרת. ללא תרופות"

לצפיה בכל המלצות